Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tenis

Tenis označovaný také jako bílý sport je míčová hra pro 2-4 hráče. Varianta se dvěma hráči se nazývá dvouhra, se čtyřmi čtyřhra. Další typem hry je také smíšena čtyřhřa, ve které hraje v jednom týmu vždy muž a žena. Soupeři stojí proti sobě na obdélníkovém hřiští (tenisový kurt, dvorec).

 

Soubor:Tennisball.jpg

 

HISTORIE

Roku 1592 byla v Paříži zaznamenána pravidla francouzské hry paume. Angličan Walter Clopton Wingfield se nechal těmito pravidly inspirovat, aby si roku 1875 nechal patentovat hru zvanou tenis. V červenci roku 1877 se ve Wimbledonu konalo první mistrovství. Další tři největší turnaje se konají v New Yorku (Flushing Meadows, od roku 1881), v australském Melbourne (1905) a v Paříži (Roland Garros, 1925). V olympijském programu byl tenis od roku 1896 do her v roce 1924. Poté byl vyřazen, aby se roku 1988 opět mezi olympijské sporty vrátil. Mezinárodní tenisová federace ILTF (od roku 1977 ITF) byla založena roku 1913.

Tenis patří k olympijským sportům. Z tenisu se vyvinulo několik podobných sportů hraných zejména pod střechou na speciálním kurtu např. squash, ricochet, nebo jiné modifikace, jako např.: plážový tenis.